Granule.cz - žádné krmivo - opravdové jídlo!
 >  Pestrost použitých surovin v granulích pro psy

Pestrost použitých surovin v granulích pro psy

 

Nedávno jsem objevil jeden článek, který vyšel v časopisu Dog World ohledně pestrosti stravy.


Po celá léta převládal konvenční názor, že krmit psa jedním druhem stravy, je nejlepší řešení. Sami bychom se tak ale nestravovali. Proč bychom tedy měli naše psy krmit jinak?


 

Výživa není exaktní věda!


Naše znalosti ohledně výživy psů i koček se v průběhu času prohlubují. Kromě obecných výhod jíst pestrou stravu veterinářka Susan Wynn, DVM, uvádí případ kočky, jež zemřela na srdeční selhání v důsledku nedostatku taurinu, ještě před tím, než se vědělo o tom, že taurin je nezbytná složka kočičího krmení. Majitelé kočky krmili jednu recepturu dlouhý čas, přitom pouhá změna potravy tomu mohla jednoduše předejít. 

 

Současný výzkum dokazuje, že psi některých plemen potřebují zvýšené množství taurinu a že některé receptury (zejména jehněčí s rýží) obsahují taurin v tak nízkém množství, že dlouhodobá konzumace pouze tohoto jídla může vést k onemocnění srdce (diletační kardiomyopatie - DCM). Pouhá "rotace" mezi různými recepturami s jinými zdroji bílkovin a sacharidů dokáže zcela zabránit tomuto onemocnění.


 

Kompletní a vyvážená strava


I když krmiva splňují směrnice AAFCO, nutriční obsah každého z nich může být velmi rozdílný. Některé suroviny (obsažené v krmivech) obsahují jen minimum potřebných vitamínů a minerálů. Pokud se tyto složky ještě degradují během výroby a skladování, mohou být potřeby jednotlivých psů daleko vyšší. Zdravotní stav vašeho psa a úroveň aktivity nedostatky ve výživě během dlouhé doby ještě znásobí.


Vzhledem k tomu, že výrobci psího krmení používají různé množství a kombinace vitamínů a minerálních doplňků, budou v některých recepturách hodnoty vyšší a v jiných zase nižší. Rotace mezi výrobci pomůže "vyvážit" nutriční složení. Pravidelná změna zdrojů bílkovin a sacharidů poskytne Vašemu psu širší spektrum výživy.


 

Potravinová elergie


Kromě nutričního přínosu rotace použitých surovin, může jednotvárná strava v průběhu delší doby vyústit v alergii na určitou složku. Máte-li podezření, že je Váš pes přecitlivělý na nějakou složku potravy, použijte recepturu, která využívá neobvyklé, "exotické" zdroje. Například maso ze zvěřiny nebo králíka. Prostě takové složky, které pes nejedl nikdy v minulosti. 


 

Přidání čerstvých surovin


Zlepšete výživu vašeho psa přidáním čerstvých potravin do jeho jídelníčku. Čerstvá vejce, maso, játra, jogurt, tvaroh, zelenina nebo ryby mají vyšší nutriční hodnotu než "konvenčně zpracovaná strava". Je pošetilé předpokládat, že nějaký výrobce dokáže vytvořit dokonalou potravu pro každé zvíře. Bude-li podíl přidaných surovin menší než čtvrtina celkové krmné dávky psa, nemusíte mít obavy z narušení nutriční rovnováhy. Pozor ale při krmení štěňat (zejména mladších než 6 měsíců) na správné množství vápníku.

 

Trávící problémy


Na nové krmivo přecházejte postupně. Přidejte nejdříve 25% nového krmiva do krmné dávky. Pozor na přechod mezi krmivy, která mají velký rozdíl mezi hodnotou tuku. Náhlé zvýšení tuku může vyvolat zánět slinivky břišní u psů, kteří mají citlivé zažívání. Čím delší dobu pes jedl stejnou stravu, tím buďte opatrnější při přechodu. Psi, kteří jsou zvyklí na časté střídání krmiva, jen velice zřídka trpí gastrostřevními problémy při přechodu na jinou recepturu. 

 

Mnoho lidí si myslí, že se jejich psům daří velmi dobře. Věřte ale, že jednotvárná strava má své limity. Rotace mezi recepturami i výrobci a doplnění o čerstvé suroviny je jistější řešení.


Vsadíte vše na jednu kartu?   

 
pytlíky na bobky
Anketa