Granule.cz - žádné krmivo - opravdové jídlo!
 >  Proč má dýně blahodárný vliv při léčení průjmu u psů i koček

Proč má dýně blahodárný vliv při léčení průjmu u psů i koček

 

Proč je dýně tak populární při léčbě průjmu u psů i koček?


Pojďme se na dýni podívat blíže a vysvětlit si,  proč ji použít na zvládnutí průjmu a zda je tato "léčba" vhodná pro vašeho čtyřnožce.


Než začneme, je potřeba si uvědomit, že pokud váš mazlíček trpí průjmem, měl by ho prohlédnout veterinární lékař, aby vyloučil závažnější onemocnění. Zvířata, stejně jako lidé, mohou trpět průjmem z mnoha důvodů. Měli byste ale vědět, jak tuto situaci zvládnout. Průjem může vést k dehydrataci organizmu a ztrátě elektrolytů a to nevěstí nic dobrého.


Jakmile veterinární lékař vyloučí závažnější onemocnění, je dýňová kůra skvělou alternativou. 


Co je dýně?

Dýně není pouze surovina ze které lze upéct skvělou buchtu nebo uvařit polévku. Je to také skvělý zdroj vlákniny, která je důležitá pro zdravé trávení.


Co je vláknina?

Vláknina je jakákoli část rostliny, která je pro trávící trakt nestravitelná. Vláknina se nachází ve všech potravinách rostlinného původu. Zejména v ovoci, zelenině, obilovinách, ořeších a luštěninách. Vlákninu rozdělujeme na dva druhy - rozpustnou a nerozpustnou. Většina potravin obsahuje oba druhy. Rozpustná vláknina absorbuje vodu ze zažívacího traktu, tvoří gelovou substanci, která zpomaluje průchod potravy střevem. Rozpustná vláknina se nachází v například v ovsu, hrachu, jablkách, citrusových plodech, mrkvi, ječmenu a v dýni.


Nerozpustná vláknina přidává stolici objem a má tendenci k urychlení průchodu potravy zažívacím traktem.  Nerozpustnou vlákninu obsahují zejména: celozrnná mouka, pšeničné otruby, ořechy, fazole, květák nebo brambory.


Dýně jako zdroj rozpustné vlákniny zpomaluje trávení a skvěle absorbuje vodu, což je důležité při zvládnutí problémů s průjmem. Klinické studie (University of Maryland, 2011) dokazují, že rozpustná vláknina pomáhá regulovat frekvenci a konzistenci stolice.


Nerozpustná vláknina je vhodná pro všechny, jež trpí zácpou a příznivě působí jako přírodní projímadlo. Pozor tedy! Trpí-li Váš pes nebo kočka průjmem, měli byste se zdrojům nerozpustné vlákniny vyvarovat.


Začlenění dýně do jídelníčku vašeho čtyřnožce

Budete-li kupovat dýni v konzervě, ujistěte se, že se jedná o jednodruhovou konzervu (pouze dýně), bez soli nebo jiných dochucovadel. Denní dávka bude záviset na hmotnosti vašeho čtyřnožce a měla by to být přibližně jedna polévková lžíce pro menšího psa nebo dvě lžíce pro psy větších plemen.


Příliš mnoho dobrého není nejlepší řešení!

Bude-li dýňová dávka příliš velká, mohou se dostavit různé obtíže a to zejména plynatost, nadýmání nebo křeče. Aby se předešlo těmto nežádoucím stavům, je potřeba začít pomalu. Bakterie ve střevech se musí nejdříve přizpůsobit zvýšenému příjmu vlákniny. 


Sečteno a podtrženo.

Pokud Váš pes nebo kočka trpí mírným až středně těžkým průjmem a veterinář vyloučil závažnější onemocnění, může rozpustná vláknina (nacházející se v dýni) zmírnit a zastavit průjem. Je ale potřeba začínat pomalu a zajistit dostatek čerstvé vody. Správná hydratace organizmu pomůže rozpustné vláknině dělat svou práci.


Nemáte-li dýni momentálně k dispozici zkuste konzervovanou od Akely, myslím že by to pro vás mohla být vhodná alternativa.

Odkazy:


Mayo Clinic, 2012. ‘Dietary Fiber: Essential for a Healthy Diet’, Mayo Clinic, Rochester, Minnesota,

http://www.mayoclinic.org


University of Maryland Medical Center, 2011. ‘Fiber’, University of Maryland Medical Center, Baltimore, Maryland,

http://www.umm.edu/altmed/articles/fiber-000303.htm


Vorvick, LJ, 2012. ‘Fiber’, MedlinePlus, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health, Bethesda, Maryland,

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002470.htm  

pytlíky na bobky
Anketa