Granule.cz - žádné krmivo - opravdové jídlo!
 >  TOP DRY FOODS 2013 - test krmiv pro psy

TOP DRY FOODS 2013 - test krmiv pro psy

Před šestnácti lety, kdy byly poprvé vyhodnoceny "prémiové" receptury granulí pro psy, jsme nenašli mnoho receptur, jež by splňovaly naše kriteria pro zařazení do seznamu TOP DRY FOODS. V roce 1998 byly firmy,které vyráběly tyto receptury, malé a neznámé. Drtivá většina granulí na trhu obsahovala odporné složky (např. masokostní moučky nebo živočišný tuk) a firmy, jež je vyráběly, nebyly moc vstřícné k zákazníkům. Dokonce i ti nejlepší výrobci nabízející ty nejkvalitnější granule na trhu byli zdrženliví na informace o zdrojích jejich složek a továren, kde se krmiva vyrábí.


Dnes segment nejkvalitnějších psího krmení zažívá strmý růst. Celý "PET" trh narostl, ale nárůst receptur, jež splňují kriteria našeho výběru, byl pozoruhodný. Spotřebitelská poptávka donutila i ty největší společnosti podstatně vylepšit své receptury. Inteligentní výrobci našli způsob, jak nabídnout ve svých recepturách složky, které chtějí zákazníci ve složení vidět.


Rozpoznat kvalitní krmivo není tak těžké. Možná ale může být problém takové krmivo ve vašem obchodě najít. Kvalitní krmivo z prvotřídních surovin je také dražší, ale zlepšení kondice a zdraví vašeho psa Vás jistě přesvědčí vyměnit krmiva nízké kvality za lepší. Máme nějaké návrhy, pokud uvažujete o změně.


Konec seznamu? Ne, ale můžu o tom snít.Před mnoha lety jsme se dohodli, že budeme každý rok publikovat recenze suchých krmiv pro psy. Můj šéf a já jsme vedli dlouhé diskuze o tom, zda našim předplatitelům sestavit pouze návod, jak vybrat dobré krmivo, nebo připojit seznam výrobců, jež tato krmiva výrabí. Naši čtenáři uvádějí jako důvod, proč si nás předplácejí, seznam TOP DRY FOODS. Já ale nesnáším seznam. Proč? Dovolte mi napsat pár důvodů, proč tomu tak je.


Lepší je naučit lidi chytat ryby, než jim nějakou dát. Moc bych si přála, aby lidé četli článek, jež každý rok uvádí seznam TOP DRY FOOD a pochopili, jaká jsou kriteria jež musí krmiva splňovat, aby byla zařazena na seznam. Můj šéf říká: Nancy, většina lidí si nikdy nepřečte Váš článek. Oni chtějí seznam. Po někalika letech jsem si uvědomila, že má pravdu. Po několik měsíců po zveřejnění článku, kde vysvětluji, jaká jsou kritéria pro zařazení na TOP DRY FOODs, stále dostávám dopisy s otázkou proč granule B a C jsou na seznamu a XY tam nejsou. Všechny tyto odpovědi jsou obsaženy v článku. Někteří lidé nečtou článek, oni chtějí seznam.


Jestliže jste našli Vaše granule na seznamu, neznamená to ještě, že jsou to nejlepší granule pro vašeho psa. Je to pouze výchozí bod, nic víc. Je to jeden z mnoha výrobků, jež splňují naše kritéria pro výběr. Všechny receptury ale každému psu vyhovovat nemusí. Chci, aby lidé dokázali identifikovat atributy kvalitních krmiv a dokázali rozpoznat, které konkrétní krmivo prospívá vašemu psu a co dělat, když to tak není.

 

Přečtěte si, co je uvedeno na pytli.

- Složení (zde jsou uvedeny jednotlivé složky krmiva v sestupném pořadí podle hmotnostního zastoupení). Další informace o složení - za minutku.


- Zaručená analýza (uvádí minimální množství bílkovin a tuků a maximální množství vlákniny a vlhkosti, někdy i ostatní živiny). Musíte vědět, kolik bílkovin a tuků obsahuje vaše nynější krmivo a zda je potřeba vašemu psu zvýšit nebo ubrat množství těchto látek. Pokud krmíte nekvalitními granulemi, řekněme s 19% bílkovin a 8% tuku, asi by nebylo vhodné náhle přejít na zátěžové granule s 40% bílkovin a 28% tuku.


Jak číst složení krmiva?

- Znaky kvalitního krmiva jsou spousta druhově určených živočišných bílkovin v horní části seznamu složek (kuřecí maso, jehněčí, krůtí moučka atd.) vedlejší živočišné produkty jsou nekvalitní zdroj bílkovin pochybného původu. Drubeží moučka není také to pravé, co by se mělo objevit ve složení.


- Jestliže je čerstvé maso na prvním místě na seznamu složek (voda se při zpracování vypaří a obsah této složky se ve výsledném výrobku sniží) , měl by být přitomen v horní části složení ještě jiný zdroj živočišných bílkovin.


- Ovoce, zelenina a obilí. Tyto čerstvé a nezpracované složky krmiva obsahují živiny v jejich přírodní a komplexní síle, plné vitamínů, enzymů a antioxidantů v neporušené formě. Nelekejte se jedné nebo dvou frakcí produktů, jako jsou třeba rajčatové výlisky nebo rýžové otruby a to zejména v případě, že se nachází nízko na seznamu složek.  

 

Na co si dát pozor ve složení krmiva?

- Maso a vedlejší živočišné produkty. Určené živočišné složky jsou skladovány v čistotě a chladu narozdíl od levnějších vedlejších produktů.


- Neurčené tuky a oleje - to může být doslova vše včetně použitého tuku z restaurací. "Živočišný tuk" to je opravdové peklo v misce. "Drůbeží tuk" není zase tak podezřelá složka, ale daleko lepší je "kuřecí tuk" nebo "kachní tuk".


- Přidaná sladidla - psi, stejně jako lidé mají rádi sladkou chuť. Přidaná sladidla přesvědčí mnoho psů jíst nekvalitní krmiva složená ze zbytků a vedlejších produktů.


- Umělé barviva, příchutě nebo chemické konzervanty (BHA, BHT, ethoxyquin). Vašemu psu je rozhodně jedno, jakou barvu má granule, ale Vám se to může více líbit. Vašeho psa spíše povzbudí lákavá chuť masa a tuku. Místo chemických konzervantů lze použít přírodní konzervaci vitamínem E, C nebo rozmarýnem. Krmivo, jež je přírodně konzervováno, ale nevydrží tak dlouho, proto je nutné spotřebovat takové krmivo co nejdříve.


Možná jste někde četli, že není dobré střídat granule, nebo jste měli špatnou zkušenost, když Váš pes snědl něco jiného než obvykle a začal prdět nebo trpěl průjmem. U většiny psů, čím více střídáte receptury, tím jejich zažívání "vytrénujete". Doporučejeme měnit receptury každých pár měsíců (můžete i častěji, každý pytel jiný). Změna potravy pomáhá předcházet vzniku alergií. Pokud Váš pes jí stejné jídlo měsíce a roky, mohou být zejména minerální úrovně doslova zakořeněné v těle vašeho psa. To může být zvlášť škodlivé, pokud granule obsahují nadměrné nebo nedostatečné množství vitamínů a minerálních látek.


A konečně to nejdůležitější. Sledujte Vašeho psa a vyhodnocujte, jak na něho nové granule působí. Mějte přehled o tom, jaké nutriční hodnoty a složení má krmivo, které používáte. (vystřihněte si tyto údaje z prázdného pytle nebo si napište přesný název krmiva, abyste si tyto ůdaje mohli vyhledat na internetu). Vylepšujte a upravujte stravu Vašeho psa a již zanedlouho uvidíte zlepšení v jeho fyzické kondici, stavu srsti a kůže a celkové energii.


Podtržené značky granulí naleznete na našem eshopu.

 

 

TOP DRY FOODS 2013 

ADDICTION FOODS - Te Puke, New Zaeland, addictionfoods.com

AINSWORTH PET NUTRITION - (Back to Basics) Meadville, PA, backtobasicspetfood.com

ANNAMAET PETFOODS - Sellersville, PA, annamaet.com
ARTEMIS PET FOODS (Agarx, Fresh Mix) - North Hollywood, CA, artemiscompany.com
BENCH & FIELD PET FOODS ( Holistic Natural Canine) - Grand Rapids, MI, benchandfield.com
BLACKWOOD PET FOOD - Lisbon, OH, blackwoodpetfood.com
BLUE BUFFALO COMPANY (Blue Life Protection, Blue Longevity, Blue Wilderness , Blue Basics) Wilton, CT, bluebuff.com
BLUE SEAL FEEDS - Londonderry, NH, bynaturepetfoods.com
BURNS PET HEALTH - Valparaiso, IN, burnspethealth.com
CANIDAE CORP . - San Luis Obispo, CA, canidae.com
CANINE CAVIAR PET FOODS  - Costa Mesa, CA, caninecaviar.com
CARNA4 INC. - Toronto, Ontario, Canada
CASTOR & POLLUX PET WORKS - (Organix, Ultramix) Clackamas, OR, castorpolluxpet.com
CENTRAL GARDEN & PET - (Active Care, Advanced Pet Diets Select Choice, Avoderm, Pinnacle
CHAMPION PETFOODS - Morinville, Alberta, Canada, championpetfoods.com
DIAMOND PET PRODUCTS - (Chicken Soup, Premium Edge, Professional Pet Foods,Taste of the Wild) Meta, MO
DOGSWELL, LLC - Happy Hips, Nutrisca, Vitality, Los Angeles, CA, dogswell.com
DR. GARY´S BEST BREED - (Best Breed), Findlay, OH, bestbreed.com
DR.TIM´S PET FOOD COMPANY - Marquette, MI, drtims.com
DRS. FOSTER & SMITH - Rhinelander, WI, drsfostersmith.com
EVANGER´S DOG & CAT FOOD COMPANY - Wheeling, IL, evangersdogfood.com
FIRSTMATE PET FOODS - (FirstMate, FirstMate Classic, Skoki ) North Vancouver, BC, Canada, firstmate.com
FROMM FAMILY FOODS - (Fromm Four-Star Canine Entrees, Gold Nutritionals, Fromm Classics) Mequon, WI, frommfamily.com, (pro EU vyrábí Colimanor(GB) jiné složení receptur, tyto receptury nebyly hodnoceny, evropské továrny nebyly prověřeny), postalpetsproduct.co.uk
GRANDMA MAE´S COUNTRY NATURALS - New York, NY, grandmamaes.com
HILLS PET NUTRITION INS - (Ideal Balance) Topeka, KS
HI-TEK RATIONS - (HI-Tek Naturals) Dublin,GA, hitekrations.com
HORIZON PET NUTRITION - (Amicus, Horizon Complete, Horizon Legacy) Rosthern, Saskatchewan, Canada, horizonpetnutririon.com
KENT NUTRITION GROUP - (By Nature, By Nature Organics), Muscatine, IA, bynaturepetfoods.com
LINCOLN BIOTECH - (Zinpro) East Bend, NC, lincolnbiotech.com
LOTUS NATURAL FOOD - Torrance, CA, lotuspetfoods.com
MERRICK PET CARE - (Before Grain, Merrick, Whole Earth Farms) Amarillo, TX, merrickpetcare.com
MIDWESTERN PET FOODS, INC. - Evansville, IN, earthbornholisticpetfood.com
MULLIGAN STEW PET FOOD - Jackson, WY, mulliganstewpetfood.com
NATURA PET PRODUCTS - (California Natural, EVO, HealthWise, Innova, Karma) Davis, CA, naturapet.com
NATURES SELECT CORP. - (Natures Select), Anaheim, CA, naturalpetfooddelivery.com
Natural Balance - (Limited Ingredient Diet, Alpha Dog, Organic, Ultra Premium), Pacoima CA, naturalbalanceinc.com
NATURE´S VARIETY - (Instinct, Prairie) Lincoln, NE, naturesvariety.com
NUTRO ULTRA - (Ultra Holistic), Franklin, TN, ultraholistic.com
PARTY ANIMAL - (Party Animal), West Hollywood, CA, partyanimalpetfood.com
PERFECT HEALTH DIET PRODUCTS - (PHD Viand) Elmsford, NY phdproducts.com
PERFORMANCE PET PRODUCTS - (Spring Naturals), Mitchel, SD, springnaturals.com
PET CHEF EXPRESS - New Westminster, BC, Canada, petchefexpress.ca
, Summit Holistics) Chilliwac, BC, Canada, petcurean.com
PETGUARD - (PetGuard LifeSpan, PetGuard Organics LifePath, PetGuard Organics Vegetarian), Green Cove Springs, FL, petguard.com
PET VALU - (Performatrin Ultra) Markham, Ontario, Canada, performatrinultra.com
PRECISE PET PRODUCTS - (Precise, Precise Holistic Complete, Precise Plus) Nocogdoches,TX, precisepet.com
PYRAMID PET PRODUCTS - (Tuscan Natural Simply Pure, Natural Harvest, Natural Carne), Las Vegas, NV, pyramidpet.com
PROCTER & GAMBLE PET CARE - (Eukanuba Naturally Wild, Eukanuba Pure Formulas), Cincinnati, OH, eukanuba.com
SMARTPACK CANINE - (LiveSmart) Plymouth, MA, smartpak.com
THREE DOG BAKERY - (Bake to Nature) - Kansas City, MO, threedog.com
SOLID GOLD HEALTH PRODUCTS FOR PETS, INC. - El Cajon, CA, solidgoldhealth.com
TUFFY´S PET FOODS, INC. - (Natural Planet Organics, NutriSource, PureVita) Perham, MN, nutrisourcedogfood.com
VERUS PET FOOD - Abingdon, MD, veruspetfoods.com
VET CHOICE - (Vets Choice Health Extension), Deer Park, NY, vetschoice.com
VIAND - (Viand), Elmsford, NY, viandpet.com
WELLPET - (Holistic Select, Wellness Core, Wellness Simple Solutions, Wellnes Super5Mix) Tewksbury, MA, wellpet.com
 

Podivejte se jak to dopadlo v roce 2014

 

pytlíky na bobky
Anketa