Granule.cz - žádné krmivo - opravdové jídlo!
 >  TOP DRY FOODS 2015 - Whole Dog Journal

TOP DRY FOODS 2015 - Whole Dog Journal

 

Top Dry Foods 2015 - jaké granule jsou nejlepší pro vašeho psa v roce 2015


Ať již používáte granule jenom občas nebo jsou "hlavním chodem" pro vašeho psa, měli byste vědět, jak vybrat ty dobré. Znáte to přísloví: "Je lepší naučit někoho chytat ryby, než mu nějakou dát". A my jsme zastánci tohoto přístupu. Rádi bychom naučili majitele psů, jak identifikovat dobré, lepší a skvělé granule, které jsou k dispozici, než napsat, která značka nebo receptura je nejlepší pro vašeho psa.

 

Je tu ale jedna překážka, kterou musíme překonat při "rybaření".
Tato překážka má co do činění s lidskou přirozeností. Hodně z nás by bylo raději, kdyby dostalo právě tu rybu a to hned. Našli zde seznam výrobců, nejlépe seřazený podle kvality, a šli by si ty nejlepší granule pro psy koupit. Je to přeci tak "jednoduché".

 

Ale zkuste si představit toto: Přijdete do obchodu s potravinami a v regálech najdete pouze sušené cereálie, dušené maso, mraženou večeři a každý výrobek bude "kompletní a vyvážený". Určitě bude obsahovat alespoň minimální množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek, které člověk potřebuje ke svému životu každý den.

 

To je přeci skvělé, ale co kdybychom řekli, že chceme kompletní a vyváženou stravu pro naše starší rodiče, alergického manžela, batolícího syna, na laktózu intolerantní dceru, těhotnou neteř, bratrance, který je profesionální sportovec, obézního strýce nebo diabetickou tetu? Jaká strava pak bude pro ně kompletní a vyvážená?


Jak můžeme tedy říct, které granule jsou ty "nejlepší", když každý pes je jiný? Psi jsou od přírody stejně rozdílní, tak jako lidé. Některým se daří na vysokoproteinových dietách s nízkým obsahem tuku, další potřebují tuků více, někteří jsou odpírači rybího masa nebo po něm mají průjem. Jiní zase daleko více přibírají po "obilí".


Také jídlo, které se nám nejvíce líbí, nemusí být v obchodě běžně dostupné. Některé jídlo si také nemůžeme "dovolit". Ne každý může kupovat "nejlepší" granule na trhu, pokud krmí několik velkých psů ve své rodině. 


Opravdu tedy chcete tu nejlepší "rybu" pro vašeho psa? Ano, ano vždyť se k ní dostaneme. Zkusíme si vysvětlit, jaké granule by mohly mít nejvyšší potenciál pro vašeho psa. Můžete je vyzkoušet a sledovat na svém psu, zda mu vyhovují. Nejdříve si ale řekněme, jaké suroviny chceme vidět na štítku se složením, a které tam rozhodně vidět nechceme.


Dobré ingredience

Veškeré informace, které chcete vědět o kvalitě krmiva najdete na štítku se složením. Je to výchozí bod, nepřečtete-li si ho, těžko poznáte, které granule za něco stojí a které nikoli. 


Co je dobré najít ve složení?

Určené zdroje živočisných bílkovin na prvních místech ve složení. Podíly jednotlivých složek jsou seřazeny podle % zastoupení v krmivu, kde na prvním místě je vždy surovina, která má v krmivu nejvyšší procentuální podíl.


Kvalitní složení poznáte podle toho, že zdroje živočišných bílkovin jsou určeny podle druhu zvířete ze kterého pocházejí. Napřiklad: kuřecí maso, hovězí maso, jehněčí maso. Jestliže je ve složení napsáno "maso a vedlejší výrobky živočišného původu" je to příklad nekvalitního zdroje, pochybného, neurčeného původu. Drůbeží maso je o trochu lepší varianta, nejlepší ale vždy bude "konkrétní" kuře nebo kachna.


Živočišné bílkoviny z "určených" mouček, které se vyrábí procesem vykreslovaní (rendering). Svalovina, tuk, kůže, pojivové tkáně a některé menší kosti se ve speciálním zařízení zahřejí, oddělí se tuk, sníží vlhkost a výsledným produktem je moučka. Jestliže je jako zdroj moučky použito kuře, moučka je určená - kuřecí. Použije-li se jehně, moučka je jehněčí. 


Moučka je koncetrovaným zdrojem živočišných bílkovin v krmivu. V kvalitních krmivech doplňuje druhově určená moučka potřebné množství živočišných bílkovin. Čerstvé maso obsahuje velké množství "těžké" vody a jako zdroj bílkovin je příliš "zředěné" a proto se používá hlavně pro svoji chuť a aroma.  


Čerstvé ovoce, zelenina, celá zrna rýže nebo jiné zdroje sacharidů, jako například sladké brambory, hrášek a cizrna obsahují "živiny" v jejich přirozené formě, plné vitamínů, enzymů a antioxidantů. Co nejméně zpracované a čerstvé - to je motto toho nejlepšího jídla pro vašeho psa. Není třeba se znepokojovat jednou nebo dvěma frakcemi již zpracovaných složek, jako jsou například rajčatové výlisky nebo ovesné vločky. Čím více zpracovaných složek v krmivu najdete, tím bude kvalita krmiva slabší.


Nežádoucí ingredience

Je dobré vědět na jaké složky v krmivu si dávat pozor, pojďme se na ně podívat.


"Maso a vedlejší produkty živočišného původu". Což mohou být zejména plíce, sleziny, ledviny, játra, krev, žaludky a střeva. U drůbeže to mohou být krky, nohy, nevyvinuté vejce, peří. Drůbeží moučka může obsahovat i hlavy drůbeže. Třebaže některé tyto suroviny mají výbornou výživovou hodnutu, při deklaraci "produkty živočišného původu" nelze určit co přesně daná složka obsahuje. 


Vzhledem k tomu, že většina vedlejších produktů není primárně určena k lidské spotřebě, kvalita zpracování a doprava se řídí volnějšími předpisy. Není tedy zaručeno, že suroviny budou vždy v chladu a v "kondici". Vše se nakonec zpracuje, podle předpisů a norem, ale zvýšená oxidace živočišných tkání rozhodně na kvalitě krmiva nepřidá.


"Živočišný tuk" je obecný zdroj tuku a nemusí pocházet z poražených zvířat. Může pocházet ze zvířat, která nepřežila dopravu na jatka a zemřela na cestě, možná i za jiných okolností. Tato neurčená složka je opravdové peklo v misce. O něco lepší je drůbeží tuk, ale kuřecímu nebo kachnímu tuku se těžko vyrovná.


Přidaná sladidla. Psi milují sladkou chuť a mnoho z nich se díky sladké chuti dokáže přesvědčit, aby pozřeli jídlo odporné kvality. Nechcete přeci ošálit vašeho čtyřnohého přítele takovou lstí.


Umělá barviva, ochucovadla a chemické konzervační látky (včetně BHA, BHT nebo Ethoxiquinu)

 

Barva granulí vašeho psa vůbec nezajímá, možná ale Vám evokuje nějakou ingredienci. Zelená - zelenina, červená - maso, žlutá - tuk. Nenechte se mýlit, takto to opravdu není. 


Přírodní konzervační látky se nejmenují BHA ani BHT natož Ethoxyquin. Hledejte tokoferoly (vitamín E), vitamín C nebo extrakt z rozmarínu - to je přírodní konzervace. Granule ale nevydrží věčně, proto pozor na expiraci.


Ještě několik úvah

Pamatujte, že každý pes je jiný. Jestliže se vám podaří najít recepturu, která funguje u všech psů ve Vaší rodině, je to skvělé, ale neberte to jako samozřejmost. 


Nejspíše budete muset vysledovat, jaké množství bílkovin a tuků nejlépe svědčí Vašemu psu. Top kvalitní krmiva obsahují hodně bílkovin, některé i zvýšené množství tuku. Budete asi muset snížit krmnou dávku. Pozor na překrmení, jež se většinou projeví řidkou stolicí. Vyšší kvalita krmiva by se měla také projevit na velikosti stolice, jelikož kvalitní suroviny jsou mnohem lépe stravitelné než "odpadky".


Granule bez obilovin (Grain Free), nebo ne? Je potřeba si uvědomit, že granule bez obilovin obsahují zvýšené množství bílkovin a tuků, což nemusí každému psu vyhovovat. Mějte také na paměti, že "bez obilí" neznamená bez sacharidů. Sacharidy jsou doplněny jinými surovinami. Nejčastěji sladkými bramborami, hráškem, cizrnou a dýní. Je potřeba vysledovat, jaká bezobilná alternativa bude trávícímu traktu vašeho psa nejvíce vyhovovat.  


Některé společnosti využívají malé množství dehydrovaného nebo lyofilizovaného masa v granulích pro psy. Tyto šetrně zpracované složky, dodávají krmivu koncetrované bílkoviny a také neodolatelnou chutˇ. Do ČR se žádná taková receptura zatím nedováží, ale když poslouchám některé naše zákazníky jaké mají doma "odpírače", určitě by se na trhu uplatnila.


Seznam TOP DRY FOODS 2015

Takže malá odměna pro ty, kteří dočetli až sem. Na seznamu jsou pouze granule, které se prodávají v USA a Kanadě. Značky jako např. Wolfsblut nebo Nutra Gold se na americkém kontinentu neprodávají, proto je na seznamu nenaleznete. Firmy jsou seřazeny podle abecedy, ne podle kvality. 


Granule tučně vyznačených výrobců lze nakoupit v ČR, podtržené výrobce naleznete na našem e-shopu.


ADDICTION FOOD, addictionfoods.com

AINSWORTH PET NUTRITION (BACK TO BASIC), backtobasicspetfood.com

ANNAMAET, annamaet.com

ARTEMIS, (Fresh Mix, Osopure, Pro) artemiscompany.com

AZMIRA, azmira.com

BENCH & FIELD, Benchandfield.com

BLUE BUFFALO, (Basics, Freedom, Life Protections, Wilderness)bluebuffalo.com

BORÉAL, borealpetfood.com

CANIDAE, (Pure, Life Stages) canidae.com

CANINE CAVIAR, caninecaviar.com

CARNA4, carna4.com

CASTOR & POLLUX, (Organix, Ultramix) castorpolluxpet.com

CENTRAL GARDEN PET, (Active Care, Advanced Pet Diets, Avoderm, Pinnacle) avodermnatural.com, pinnaclepet.com

CHAMPION PETFOODS, (Acana, Orijen) championpetfoods.com

CHICKEN SOUP, chickensoup.com

DIAMOND, (Premium Edge, Professional, Taste of the Wild) tasteofthewildpetfood.com

DOGSWELL, (Happy Hips, Live Free, Nutrisca, Vitality) dogswell.com

DR.GARYS BEST BREED, bestbreed.com

DR.TIMS PET FOOD, drtims.com

DRS. FOSTER & SMITH, drfostersmith.com

EVANGERS, evangersdogfood.com

FARMINA, (Ancestral Grain, Grain Free) usa.farmina.com

FROMM FAMILY FOODS, (Classics, Four Star Nutritionals, Gold)  frommfamily.com

GRANDMA MAES, grandmamaes.com

GREAT LIFE, (Great Life, Dr.Es Limited Ingredients, Pioneer Naturals) doctorsfinest.com

HALO, halopets.com

HILLS, (Ideal Balance) hillspet.com

HI-TEK,(Hi-Tek Naturals, Leonard Powell Signature, Life4K9), hitekrations.com

HORIZON, (Amicus, Complete, Legacy, Pulsar) horizonpetfood.com

IAMS HEALTHY NATURALS, iams.com

KENT NUTRITION (BYNATURE), bynaturepetfoods.com

LOTUS, lotuspetfoods.com

MERRICK, (Merrick, Whole Earth Farms) merrickpetcare.com

MIDWESTERN PET FOODS, INC (EARTHBORN) earthbornholisticpetfood.com

NATURA (California Natural, Evo, Health-Wise, Innova, Innova Natures Table) naturapet.com

NATURES SELECT, naturalpetfooddelivery.com

NATURAL BALANCE (Alpha, Limited ingredients Diets, Misc, Ultra Premium) naturalbalanceinc.com

NATURES VARIETY (Instinct, Prairie), naturesvariety.com

NEWMANS OWN, newmansorganics.com

NUTRO ULTRA, ultraholistic.com

OHIO PET FOODS, (Blackwood) blackwoodpetfood.com

OWEN-BAKED TRADITION, ovenbakedtradition.com

PARTY ANIMAL, partyanimalpetfood.com

PERFORMANCE PET (Spring Naturals), springnaturals.com

PETCUREAN, (GO! NOW! Fresh, Summit) petcurean.com

PETGUARD, petguard.com

PETS GLOBAL (Zignature), zignature.com

PRECISE, (Precise Naturals, Precise Holistic Complete) precisepet.com

PYRAMID (Tuscan Naturals), tuscannatural.com

SMARTPACK CANINE, smartpack.com

TAPLOW VENTURES (Firstmate, Kasiks), firstmate.com

THREE DOG BAKERY (Bake to Nature), threedog.com

SOLID GOLD, solidgoldpet.com

TUFFYS PET FOODS (Natural Planet, Nutrisource, Purevita) naturalplanetorganics.com

VERUS PET FOODS, veruspetfoods.com

VETS CHOICE (Health Extension) vetchoice.com

VIAND, viandpet.com

WELLPET (Holistic Select, Wellness), holisticselect.com, wellnesspetfood.com

 

Podívejte se, kdo je v TOP DRY FOODS  v roce 2016.

pytlíky na bobky
Anketa