Granule.cz - žádné krmivo - opravdové jídlo!
 >  Trápí Vašeho psa nadýmání?

Trápí Vašeho psa nadýmání?

 
 

Nadýmání psů je veterináři nazýváno „matkou všech obtíží“.Vždyť to známe sami na sobě – i reklama nám vyhrožuje pocitem nafouklého břicha.  U psů je nadýmání hodně bolestivé a může přejít do torze žaludku. A to už je opravdu vážná komplikace. 

 
 

Mezi příznaky, podle kterých lze nadýmání poznat, patří neklid a zvýšený tep, nafouklé břicho, zvýšená pozornost nebo i kousání do boků, zrychlené a povrchní dýchání, říhání, náznaky zvracení, nadměrné slinění.


 

Problém je, že v tomto směru nám veterinární věda péči o naše psy neusnadňuje. Dosud se jí nepodařilo objevit spouštěče těchto obtíží a nabízí nám jen seznam rizikových faktorů.

 
 

Základní studie o nadýmání psů vznikla před 20 lety na Purdue University v týmu Dr. Lawrence T. Glickmana. Tato studie je i dnes zmiňována a oceňována. Následné výzkumy pak zjistily, že mnoho návyků při krmení, které byly považovány za spíše nadýmání eliminující, fungují právě naopak a zvyšují jeho pravděpodobnost.  

 
 

Patří mezi ně krmení z vyvýšených misek, vlhčení granulí před podáváním, omezení přísunu vody před a po krmení. K dalším rizikovým faktorům patří krmení jen jednou denně, nervózní nebo agresivní povaha psa, hltání jídla, vysoký podíl živočišných tuků (obvykle pokud jsou uvedeny do čtvrtého místa v pořadí všech složek). Z pohledu váhy psa, patří mezi ohroženější hubení nebo podvyživení psi. Svůj vliv může mít i dědičnost těchto obtíží.

 
 

Není ani překvapením, že některá plemena jsou na nadýmání náchylnější. Jsou to zejména plemena velkých a obřích psů. Studie také zjistily častý výskyt obtíží u kříženců s hlubokým a úzkým hrudníkem.

 
 

Podle zmíněné studie Dr. Glickmana nadýmání postihuje dvakrát častěji psy mezi 7 a 10 rokem v porovnání s 2 až 4letými psy a třikrát častěji psy nad 10 let. 

 
 

Co tedy s tím? Zde je několik rad a tipů, jak se pokusit zmírnit nadýmání našich psů:

 
 
  • Krmit vícekrát denně


Pokud jste dosud krmili jednou dávkou denně, zkuste ji rozdělit na několik menších porcí a podat je psovi několikrát za den. Jednorázově podané velké množství jídla může způsobit zvětšení žaludku a roztažení hepatogastrických vazů, které drží žaludek v břišní dutině. Zmírnit obtíže mohou i přírodní doplňky stravy.


 
  • Zabránit hltání


Některé studie naznačují, že polykání vzduchu při jídle, může spustit nadýmání.  Nabízí se použití speciálních „proti hltacích“ misek. Takové misky mají vnitřní členění, které rozděluje krmnou dávku na více dílů a pes si musí každé sousto najít a vylovit.  Podívejte se, jak taková miska vypadá.


 
  • Střídat receptury granulí a používat konzervy


O vhodnosti střídání receptur jsme v jiném článku psali už dříve. Granule s větší velikostí jsou vhodnější než ty menší. Při krmení konzervami se nadýmání objevuje méně často. Názor některých vyznavačů RAW krmení je, že syrová strava zamezuje nadýmání. Žádná studie to však nepodpořila.


 
  • Netrápit psa hladem

 

Studie ukazují, že hubení psi jsou na nadýmání náchylnější než psi tlustí. U psů s nadváhou nadbytečný tuk zabírá místo v břišní dutině a omezuje pohyb žaludku. ALE! Neberme to tak, že by naši psi měli být obézní a nadváha řešila jejich trápení s nadýmáním. Avšak u psů se sklony k nadýmání může mít statnější postava své výhody.


 
  • Omezit stres

 

To snadno řekne, ale hůř udělá. Tak alespoň redukujme situace, které mohu být pro psa potenciálně stresující. Máme-li více psů, dejme nadýmavému psovi krmení odděleně. Aby nemusel jíst rychle a ve stresu, že mu ho jeho kamarád ze smečky sežere.

 

Pokud se již nejde stresové situaci vyhnout, existují přírodní přípravky na snížení napětí 


 
  • Odpočívat před i po jídle


Veterináři nedoporučují žádnou intenzivní aktivitu hodinu před a dvě po krmení. Snad jen lehká procházka na podporu zažívání. A taková procházka jistě prospěje i páníčkovi.

 
 

Držíme palce, ať Vašeho psa nadýmání netrápí :)

 

pytlíky na bobky
Anketa