arrow-down arrow-down-menu arrow-right arrow-top basket close delete envelope filter fly heart home check menu phone search thumbup user truck arrow cart user2 zoom

Na velká balení doprava zdarma

Sáčky na bobky Earth Rated za skvělou cenu!

Máte obavy z vysokoproteinových granulí pro psy?

Neustálé polemiky ohledně množství bílkovin, vápníku a fosforu v granulích pro psy mne vedly k tomu prohledat různé diskuze a fóra na internetu.

Máte obavy z vysokoproteinových granulí pro psy?

Vápník a zvláště fosfor jsou klíčové ukazatele ohledně krmení štěňat (zejména velkých plemen) – ne bílkoviny. Vzhledem k tomu, že my jsme výrobci, samozřejmě chápu, že by majitelé psů mohli být skeptičtí k našemu názoru, takže nejlepší způsob, jak prezentovat naše tvrzení týkající se bílkovin, by mohl být, že vám nabídneme výzkumy a názory nezávislé na našem.

Začnu potvrzením, že AAFCO neuveřejňuje maximální množství bílkovin pro psy ani minimální množství sacharidů. Jakmile se množství bílkovin ve stravě zvyšuje, množství sacharidů se snižuje, což napodobuje přirozenou stravu. (V přírodě psi konzumují velmi malé množství sacharidů a jsou nuceni ke zpracování bílkovin a tuků z masa). Nicméně, AAFCO určuje maximální úrovně pro vápník a fosfor (lze vygooglit – „AAFCO nutrient levels for dogs“). Ve velkém množství je fosfor znám zejména pro svoje negativní účinky na ledviny (viz výzkum níže) a v kombinaci s přebytečným množstvím vápníku také ovlivňuje kvalitu vývoje kostí (týká se velkých plemen). Neříkám, že AAFCO je "berná mince", ale určují minimální a maximální obsah některých živin, což poskytuje užitečný výchozí bod. (Překvapivé je, že značky jako ROYAL CANIN a EUKANUBA SIZE nyní vyrábějí granule pro štěnata velkých plemen s více než 30% obsahem bílkovin, což bylo před 3 – 4 lety neslýchané.)

www.eukanuba-eu.com
článek zdůrazňuje, že vysoký obsah bílkovin nezpůsobuje OCD nebo HD jak u kyčlí, tak u loketního kloubu:

Výzkum týkající se růstu u německých dog (Nap RC, Nizozemí) ukázal, že množství bílkovin ve stravě nemá žádný dopad na kosterní vývoj. Větší přísun bílkovin neznamená zvýšené riziko onemocnění OCD nebo HD, a nemá vliv na vývoj a růst kostí (délka).

Bílkoviny nezpůsobují ortopedické obtíže.

www.vetmed.ucdavis.edu
kromě nadměrného příjmu vápníku výzkumníci dokázali, že přesycení jinými minerály může také způsobit problémy kosterního vývoje a růstu. Nadměrný příjem bílkovin, bez nadměrného příjmu ostatních minerálů neovlivňuje kosterní vývoj a růst u německých dog.
To by mohlo nastat při přidávání vápníku do granulí nebo při krmení štěňat syrovou stravou, kde je více než 50% syrového masa a kostí. Množství vápníku je u komerčních krmiv adekvátní a strava, která obsahuje do 40- 50% syrového masa a kostí, je vhodná pro rostoucí štěně. Tento článek rovněž usuzuje, že některá plemena mohou požadovat méně vápníku pro správný vývoj, než ostatní.

Dále článek uvádí:

Z tohoto důvodu není doporučeno mladé psy překrmovat, aby se předešlo vývoji osteoartrózy. Je také běžné zařadit program na snížení váhy pro ty psy, kteří trpí osteoartrózou zapříčiněnou tradičním krmením nebo jako pomoc v krmení po operacích psů s ED.

Není to přebytek bílkovin, co způsobuje kloubní problémy, ale překrmování psů může vyvolat artritidu nebo ortopedické problémy. Prosím uvědomte si, že nejvíc ortopedických a kloubních problémů je dědičných, ale štěňata a psi, kteří mají nadváhu, mají větší šanci, že jejich bolest a obtíže budou větší. Je tu také možnost zhoršení ortopedických problémů u mladších zvířat a artritidy dále v jejich životě.

A přestože někteří výživoví specialisté doporučují více vlákniny než masa a bílkovin při redukci váhy, může to mít následky, např. zácpu:

www.4.nas.edu

nejlepší způsob, jak pomoci psovi zhubnout, je krmit ho menšími dávkami a pravidelně. Ujistit se, že pes není krmen „od stolu“ nebo že nežere z misek ostatních psů v sousedství. Majitelé mohou také psovi vybrat nízkokalorické „dietní“ psí žrádlo, nebo žrádlo s vysokým obsahem vlákniny, což může pomoci psovi tím, že se cítí zasycen bez konzumace přílišného množství přijatých kalorií. Příliš mnoho vlákniny ale může zhoršit vstřebávání jiných důležitých živin.

Na závěr, jak by měla vypadat správná strava u štěňat:

- používejte vysoce kvalitní bílkoviny:

to znamená používat nejkvalitnější značky psího krmiva nebo co se týče syrového nebo doma vařeného jídla, používejte co nejvíce živočišných bílkovin. Nešetřete s množstvím bílkovin, protože právě ty se podílejí na správném vývoji a zdraví orgánů a posilují imunitní systém.

- udržujete štěňata a dospívající psy hubené:

psi s nadváhou mají mnohem větší šanci, že se u nich vyvine artritida nebo ortopedické potíže.

- nepřehánějte to s vápníkem:

nedokrmujte psy vápníkem, pokud používáte kupované krmivo. U doma vařeného jídla dokrmujte ne více než 800 miligramy na libru podávaného jídla.

- nepoužívejte vysokovlákninovou stravu pro snížení váhy:

vláknina, škrob a obiloviny mohou zabránit některým jiným živinám ve vstřebávání.

Názor, že přebytek bílkovin negativně ovlivňuje činnost ledvin, není pravdivý. Nenašli jsme jediný výzkum, který by to potvrdil, ale spoustu takových, které to vyvrací. Dostal jsem svolení převzít a okopírovat několik studií, které jsou k dispozici online na adrese pod tímto článkem. Nejspíš bych měl zdůraznit, že ne všechny vysokoproteinové stravovací programy jsou stejné. Zvýšené množství vápníku a fosforu by se mohlo týkat štěňat velkých plemen a fosforu hlavně pro zdravé ledviny pro psy všech ras a věku. Informace níže jsou převzaty z www.dogaware.com – skvělá stránka s nejdůležitějšími informacemi.

S pozdravem,

Peter
www.championpetfoods.com

Je nízkoproteinová strava nezbytná nebo žádoucí?

Níže jsou uvedeny odkazy na řadu článků a studií o roli bílkovin a fosforu ve stravě psů, kterým selhaly ledviny. Poskytnu vám výňatky z těchto článků, ale doporučoval bych vám si je přečíst celé, pokud řešíte problémy psa, který trpí onemocněním ledvin, protože mnoho z těch článků obsahuje mnohem více informací, než vám tu napíšu.

Psi, kteří mají problémy s ledvinami od Dr. Lucy Pinkston, D.V.M.
„Jelikož vedlejší produkty trávení proteinů jsou hlavně toxiny, které musejí být zpracovány ledvinami, logický úsudek by mohl být, že je nutné snížit příjem bílkovin což ledvinám ubere spoustu těžké práce. Nicméně je tu významný důkaz toho, že potřebný denní příjem bílkovin se mírně zvyšuje u psů s chronickými ledvinovými problémy. Omezení bílkovin pro takovéhoto psa pravděpodobně vyústí v bílkovinnou podvýživu a to navzdory skutečnosti, že hladiny urea nitrogen v krvi nebo BUN (hlavní vedlejší produkt vstřebávání bílkovin) by byla nižší. Tento článek obsahuje mnohem více užitečných informací, které se snadno čtou.

Je vysokoproteinová strava nebezpečná pro psí ledviny? Od the Veterinary Services Department, Drs. Foster & Smith, Inc.:
„Mýtus, že vysokoproteinová strava je nebezpečná pro ledviny vznikl pravděpodobně proto, že v minulosti byli pacienti s onemocněním ledvin obvykle umístěni na nízkoproteinovou (a tedy i nízkodusíkatou) stravu. Teď je často dáváme na stravu, která nemusí mít nutně nízký obsah bílkovin, ale obsahuje bílkoviny, které jsou lépe stravitelné, takže zde je méně vedlejších dusíkatých produktů.“

Mytologie omezení příjmu proteinů pro psy s omezenou funkcí ledvin od Kenneth C. Bovee, DVM, MMedSc:
„Morris následně vyvíjel, vyráběl a prodával nízkoproteinovou stravu (KD) pro psy kterým jim selhaly ledviny. On a ostatní byli ovlivňováni chybnou "work hypertrophy concept for urea excretion advanced by Addis". Zatímco experimentální nebo klinické údaje nebyly nikdy zveřejněny, aby se podpořila hodnota této nebo ostatních diet, byl tento koncept přijat bez problému ve veterinární literatuře.“ Tento článek hovoří o historii omezení bílkovin a o přibližně 10 aktuálních experimentálních studiích, ve kterých se neprokázalo, že by snížení bílkovin ve stravě dokázalo ovlivnit selhávání ledvin. Tento článek už není online, ale mám jeho kopii, kterou můžu poslat komukoli, koho by to zajímalo (ptát se po Bovee.pdf).

Výživa a funkce ledvin od the Purina Research Report:
„Bílkoviny a funkce ledvin: Výsledky několika studií ukázaly, že vysokoproteinová strava nemá žádné nepříznivé účinky“. Tato zpráva rovněž obsahuje informace o metabolické acidóze a o prospěšných účincích omega 3 mastných kyselin u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Úplné zprávy o každé ze tří studií zmíněných v této zprávě už nejsou k dispozici online, ale mám jejich kopie, které mohu poslat každému, kdo bude mít zájem:
„Účinky tuků na funkci ledvin u psů a koček“ (ptát se po Brown.pdf)
„Účinky bílkovin na funkci ledvin“ (ptát se po Finco.pdf)
„Acid base, elektrolyty a selhání ledvin.“ (ptát se po Polzin.pdf)

Krmení staršího psa od the SpeedyVet Clinical Nutrition Library:
„Předpoklad byl, že nízkoproteinová strava zpomalila postup ledvinové degenerace. Tento předpoklad byl vyvrácen použitím částečné nefrektomie psů, která neukázala žádné uraemic znaky. Měli sníženou, ale stabilní funkci ledvin po dobu 48 měsíců. Tito psi si vedli lépe na středněproteinové stravě než na nízkoproteinové. Není tu žádný přímý důkaz, že vysoký příjem bílkovin poškozuje psí ledviny nebo že snižování příjmu bílkovin u psů s ledvinovou disfunkcí vede k zachování struktury i funkce ledvin.

Stravová léčba chronického polyurického selhání ledvin od the SpeedyVet Clinical Nutrition Library:
„Omezení bílkovin ve stravě zlepšuje klinické příznaky a kvalitu života uremických zvířat. Jak u přírodně, tak i u experimentálně způsobeného selhání ledvin. Nicméně je velmi sporné, zda je omezení bílkovin vhodné u azotaemic, but non-uraemic patientů. Hlavní riziko snížení bílkovin ve stravě je jejich nedostatek. Požadavky na bílkoviny a aminokyseliny u psů a koček s chronickým selháváním ledvin nebyly stanoveny, ale mohou být zvýšeny. Hlavní důvod pro omezení bílkovin v rané fázi selhání ledvin by byl, kdyby byl prokázán pomalejší postup této nemoci. Dostupná data u psů nepodporují toho tvrzení. Bílkoviny ukázaly, že ovlivňují ledvinovou hemodynamiku u psa, nicméně, mírné omezení bílkovin nezmírní glomerulární hypertenzi, hyperfiltraci a hypertrofii. Tudíž není žádný důkaz, že mírné omezení bílkovin zpomaluje postup selhávání ledvin u psů, a není to doporučené u psů, kteří nejsou uremičtí.“

Demystifikace mýtů o bílkovinách z Today´s Breeder Magazine
„Výzkum z posledních 10 let ukázal, že bílkoviny neubližují psím ledvinám. Ve studiích provedených na universitě v Georgii v 90. letech se ukázalo, že psům s chronickými ledvinovými obtížemi a starším psům s jen jednou ledvinou, kterým bylo podáváno až 34% množství bílkovin, nebyla způsobena žádná zdravotní obtíž. V jiných studiích David S. Kronfeld, Ph. D. ukázal, že na rozdíl od vysokoproteinové a nízkoproteinové, středněproteinová strava - ta s 34% množstvím bílkovin - nemá žádné nežádoucí účinky u psů s chronickým selháváním ledvin a naopak je spojena s celkovým zlepšením.“

Jak obohatit obsah psí misky pro stárnoucí psy od Susan Thorpe-Vargas, Ph.D. a John C. Cargill, M.A., M.B.A., M.S.
„Kvůli některým biochemickým požadavkům, zdraví stárnoucí psi potřebují o 50% více bílkovin než psi mladí, a v závislosti na kvalitě bílkovin by to mělo tvořit od 20 do 30% celkově přijatých kalorií. Donedávna bylo doporučeno omezení bílkovin ve snaze ochránit funkci ledvin. Omezení bílkovin nedokáže předejít problémům močové filtrace. Vskutku - novější výzkumy ukazují, že bílkoviny nemají negativní dopad na funkci ledvin. Naopak, omezení bílkovin může vyústit ve zhoršené hojení zranění, oslabení imunity, snížení aktivity enzymů a buněčnou přeměnu. Tito psi s poškozenou funkcí ledvin si vedou lépe s omezením fosforu ve stravě, nicméně, limitování tohoto minerálu je nevhodné pro zdržení počátečního stádia onemocnění ledvin.“

Stravovací návyky pro klinické poruchy u psů od the Journal of Indian Veterinary Association, Kerala
„Nedávný výzkum bílkovin a ledvin ukázal, že bílkoviny nezpůsobují selhání ledvin a že bílkoviny nezpůsobují chronické selhávání ledvin. Nevhodné snížení bílkovin ve stravě může mít nepříznivý efekt na zdravé nebo poškozené ledviny.“

Selhání ledvin od the Iams Nutrition Symposium:
„‘Po několik let lékaři a veterináři léčili selhání ledvin snížováním bílkovin ve stravě,‘ řekl Gregory Reinhart Ph.D., výzkumník. ‚Po spolupráci s předními univerzitami jsme zjistili, že omezení bílkovin ve psí stravě může více ublížit než pomoci. Je zde velké riziko bílkovinné podvýživy.‘“

Zvládání ledvinových obtíží od Martha S. Gearhart, DVM
„... alespoň jedna studie si vybrala několik skupin psů, kterým selhaly ledviny a krmila je stravou s různým množstvím bílkovin a fosforu. Skupiny s omezením fosforu žili déle než skupiny s normálním nebo vyšším množstvím fosforu. Různé množství příjmu bílkovin nemělo žádný efekt. „Je důležité si zapamatovat, že fosfor je důležitější než bílkoviny. Krmení psa se selháním ledvin zeleninou nebo krekry bez soli nepřidá bílkoviny, ale fosfor.“

Bílkoviny a ledviny od Patricie Schenck, DVM, PhD, Veterinary Nutritionist
„Vysokoproteinová strava způsobuje větší průtok krve přes ledviny (glomerular filtration rate). Mýtus byl, že když je přísun bílkovin omezen, způsobí to sníženou činnost ledvin a „ušetří“ to ledviny. Tedy v minulosti mnozí doporučovali nízkoproteinovou stravu k „ochránění“ psů před rozvinutím ledvinových potíží. Na toto se zaměřovaly výzkumy v posledních 10 letech a nebyl tu žádný vědecký důkaz pro podpoření této teorie. Krmení nízkoproteinovou stravou NEPOMÁHÁ chránit ledviny od ledvinových obtíží.
„ Snížení bílkovin ve stravě u staršího psa ho neochrání od rozvinutí ledvinových obtíží. Naopak, snížení bílkovin ve stravě staršího psa může mít opačný účinek. Jak pes stárne, tak se horší jeho schopnost vstřebávání živin. Starší pes tedy vlastně potřebuje vyšší příjem bílkovin k udržení optimální hladiny bílkovin v těle.“
„Snížení bílkovin ve stravě u psa trpícího selháním ledvin je vhodné až když je jeho stav kritický. Omezení množství bílkovin je založené na výskytu klinických příznaků. Bylo doporučeno začít se snižováním bílkovin když je psí BUN (blood urea nitrogen) větší než 80mg/dL [28.6 mmol/L], a množství kreatininu větší než 2.5 mg/dL [221 µmol/L]. BUN a množství kreatininu jsou dobré ukazatele pro zjištění kvalitní funkce ledvin. Bílkoviny se snižují jako pokus o udržení BUN pod 60mg/dL [21.4 mmol/L]. Bílkoviny ve stravě mohou být postupně snižovány s postupem ledvinového selhávání.

Účinek sníženého množství fosforu a průměrného množství bílkovin ve stravě psů s chronickým selháváním ledvin
„v této studii bylo 60 psů s ranou CRF  krmeno i průměrnou bílkovinnou stravou (CMP group) i domácí stravou (HMD group), což obsahovalo 0.36% fosforu, 27% bílkovin, respektive 0.38% fosforu, 21,5% bílkovin, po dobu 28 týdnů.

„z výsledků této studie může být usuzováno,že mnoho psů s mírnou nebo průměrnou CRF může mít prospěšné účinky při užívání stravy s nízkou hladinou fosforu a průměrným množstvím bílkovin.“

Bílkoviny od Dr. Jeff Vidt, specialisty na Chinese Shar-Pei a ledvinovou amyloidózou

„zvýšené množství bílkovin nemá vliv na vývoj selhávání ledvin. Množství bílkovin v této stravě neovlivňuje úmrtnost, rychlost vývoje nebo uremii nebo rozvoj ledvinových poruch.

Snížené množství bílkovin ve stravě může poškodit imunitní reakce, snížit hladinu bílých krvinek, způsobit chudokrevnost, snížit množství bílkovin v těle a vyústit ve svalové poškození.

Množství bílkovin nemá vliv na vývoj ledvinových onemocnění a nehraje roli v prevenci ledvinových onemocnění.

Když je BUN větší než 75mg/dl [26.8 mmol/L] a/nebo se zhoršuje uremie, mírné snížení hladiny bílkovin způsobí snížení BUN a klinických příznaků. Snížení fosforu tomu nasvědčuje také.

Snížení bílkovin a onemocnění ledvin od Kirk’s Current Veterinary Therapy XII, s odkazy na několik zdrojů:
„Nejspíše nejznámější klinická zkouška účinku vysokoproteinové stravy na vývoj CRD byla, že psi s touto diagnózou byli krmeni vysokoproteinovou a nízkoproteinovou stravou. Nebyl zjištěn žádný větší rozdíl ve vývoji CRD ve vysokoproteinové skupině ve srovnání s nízkoproteinovou skupinou. Tudíž velké množství bílkovin ve stravě nezpůsobilo žádné ledvinové problémy a to ani při přítomnosti velkého množství bílkovin spojených s nemocí. Ve skutečnosti někteří CRD psi s vysokoproteinovou stravou působili lepším dojmem. Toto zjištění je zřejmě spojeno s tím, že bílkoviny jsou zapotřebí pro správnou buněčnou funkci a obnovu.“

Uvědomte si, že zdroje uvedené výše jsou velmi tradiční, včetně Puriny a Iams. Myslím si, že Hills je jediná společnost, která podporuje „nízkoproteinové“ teze. Nyní převládá názor, že nízkoproteinová strava může být ve skutečnosti škodlivá a že průměrný obsah vysoce kvalitních bílkovin je žádoucí pro psy s onemocněním ledvin. Navíc, krmení zdravých psů nízkoproteinovou stravou nepomáhá v prevenci ledvinových onemocnění.

Podívejte se na http://lpi.orst.edu/infocenter/minerals/phosphorus/ pro (zaměřené na lidi) informace o fosforu a jeho účinkcích na krev při přemíře jeho konzumace.


Zpět na články


Další podobné články

Jaké granule jsou nejlepší?

Jaké granule jsou nejlepší?

Sami poznáte na svém psu, jaké granule mu vyhovují. Někde ale začít musíte.

Bezobilné granule DOXNEO právě dorazily do našeho skladu.

Bezobilné granule DOXNEO právě dorazily do našeho skladu.

V jednoduchosti je krása. Tak jde popsat filozofii značky Doxneo. Podívejte se, co vám nabízí.

Top Dry Foods 2018

Top Dry Foods 2018

S železnou pravidelností vychází v únoru přehled nejlepších krmiv pro aktuální rok. Je tomu tak i letos a zde ho pro vás máme. Seznam Top Dry Foods…

Granule pro psy Primordial - novinka v našem e-shopu

Granule pro psy Primordial - novinka v našem e-shopu

Právě jsme naskladnili granule pro psy Primordial jako náhradu za oblíbený Black Canyon. Od stejného výrobce s identickým složením.


Vybíráme jen to nejlepší

Rozumíme tomu. Neprodáváme krmivo, ale opravdové jídlo.

100% produktů skladem

V našem e-shopu vám prodáme jen to, co máme opravdu skladem.

Váš názor nás zajímá

Tisíce komentářů našich zákazníků vám pomohou vybrat to nejlepší.

Jsme rychlí

Objednejte do 14 hodin a pošleme to ještě dnes (v pracovní dny).

Menu kategorií