arrow-down arrow-down-menu arrow-right arrow-top basket close delete envelope filter fly heart home check menu phone search thumbup user truck arrow cart user2 zoom

Na velká balení doprava zdarma

Mix granulí Essential za skvělou cenu.

Top Dry Foods 2015 - Whole Dog Journal

Top Dry Foods 2015 - Whole Dog Journal

Ať již používáte granule jenom občas nebo jsou "hlavním chodem" pro vašeho psa, měli byste vědět, jak vybrat ty dobré. Znáte to přísloví: "Je lepší naučit někoho chytat ryby, než mu nějakou dát".

Top Dry Foods 2015 - jaké granule jsou nejlepší pro vašeho psa v roce 2015

A my jsme zastánci tohoto přístupu. Rádi bychom naučili majitele psů, jak identifikovat dobré, lepší a skvělé granule, které jsou k dispozici, než napsat, která značka nebo receptura je nejlepší pro vašeho psa.

Je tu ale jedna překážka, kterou musíme překonat při "rybaření".

Tato překážka má co do činění s lidskou přirozeností. Hodně z nás by bylo raději, kdyby dostalo právě tu rybu a to hned. Našli zde seznam výrobců, nejlépe seřazený podle kvality, a šli by si ty nejlepší granule pro psy koupit. Je to přeci tak "jednoduché".

Ale zkuste si představit toto: Přijdete do obchodu s potravinami a v regálech najdete pouze sušené cereálie, dušené maso, mraženou večeři a každý výrobek bude "kompletní a vyvážený". Určitě bude obsahovat alespoň minimální množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek, které člověk potřebuje ke svému životu každý den.

To je přeci skvělé, ale co kdybychom řekli, že chceme kompletní a vyváženou stravu pro naše starší rodiče, alergického manžela, batolícího syna, na laktózu intolerantní dceru, těhotnou neteř, bratrance, který je profesionální sportovec, obézního strýce nebo diabetickou tetu? Jaká strava pak bude pro ně kompletní a vyvážená?

Jak můžeme tedy říct, které granule jsou ty "nejlepší", když každý pes je jiný? Psi jsou od přírody stejně rozdílní, tak jako lidé. Některým se daří na vysokoproteinových dietách s nízkým obsahem tuku, další potřebují tuků více, někteří jsou odpírači rybího masa nebo po něm mají průjem. Jiní zase daleko více přibírají po "obilí".

Také jídlo, které se nám nejvíce líbí, nemusí být v obchodě běžně dostupné. Některé jídlo si také nemůžeme "dovolit". Ne každý může kupovat "nejlepší" granule na trhu, pokud krmí několik velkých psů ve své rodině.

Opravdu tedy chcete tu nejlepší "rybu" pro vašeho psa? Ano, ano, vždyť se k ní dostaneme. Zkusíme si vysvětlit, jaké granule by mohly mít nejvyšší potenciál pro vašeho psa. Můžete je vyzkoušet a sledovat na svém psu, zda mu vyhovují. Nejdříve si ale řekněme, jaké suroviny chceme vidět na štítku se složením, a které tam rozhodně vidět nechceme.

Dobré ingredience

Veškeré informace, které chcete vědět o kvalitě krmiva najdete na štítku se složením. Je to výchozí bod, nepřečtete-li si ho, těžko poznáte, které granule za něco stojí a které nikoli.

Co je dobré najít ve složení?

Určené zdroje živočisných bílkovin na prvních místech ve složení. Podíly jednotlivých složek jsou seřazeny podle % zastoupení v krmivu, kde na prvním místě je vždy surovina, která má v krmivu nejvyšší procentuální podíl.

Kvalitní složení poznáte podle toho, že zdroje živočišných bílkovin jsou určeny podle druhu zvířete ze kterého pocházejí. Napřiklad: kuřecí maso, hovězí maso, jehněčí maso. Jestliže je ve složení napsáno "maso a vedlejší výrobky živočišného původu" je to příklad nekvalitního zdroje, pochybného, neurčeného původu. Drůbeží maso je o trochu lepší varianta, nejlepší ale vždy bude "konkrétní" kuře nebo kachna.

Živočišné bílkoviny z "určených" mouček, které se vyrábí procesem vykreslovaní (rendering). Svalovina, tuk, kůže, pojivové tkáně a některé menší kosti se ve speciálním zařízení zahřejí, oddělí se tuk, sníží vlhkost a výsledným produktem je moučka. Jestliže je jako zdroj moučky použito kuře, moučka je určená - kuřecí. Použije-li se jehně, moučka je jehněčí.

Moučka je koncetrovaným zdrojem živočišných bílkovin v krmivu. V kvalitních krmivech doplňuje druhově určená moučka potřebné množství živočišných bílkovin. Čerstvé maso obsahuje velké množství "těžké" vody a jako zdroj bílkovin je příliš "zředěné" a proto se používá hlavně pro svoji chuť a aroma.

Čerstvé ovoce, zelenina, celá zrna rýže nebo jiné zdroje sacharidů, jako například sladké brambory, hrášek a cizrna obsahují "živiny" v jejich přirozené formě, plné vitamínů, enzymů a antioxidantů. Co nejméně zpracované a čerstvé - to je motto toho nejlepšího jídla pro vašeho psa. Není třeba se znepokojovat jednou nebo dvěma frakcemi již zpracovaných složek, jako jsou například rajčatové výlisky nebo ovesné vločky. Čím více zpracovaných složek v krmivu najdete, tím bude kvalita krmiva slabší.

Nežádoucí ingredience

Je dobré vědět na jaké složky v krmivu si dávat pozor, pojďme se na ně podívat.

"Maso a vedlejší produkty živočišného původu". Což mohou být zejména plíce, sleziny, ledviny, játra, krev, žaludky a střeva. U drůbeže to mohou být krky, nohy, nevyvinuté vejce, peří. Drůbeží moučka může obsahovat i hlavy drůbeže. Třebaže některé tyto suroviny mají výbornou výživovou hodnutu, při deklaraci "produkty živočišného původu" nelze určit co přesně daná složka obsahuje.

Vzhledem k tomu, že většina vedlejších produktů není primárně určena k lidské spotřebě, kvalita zpracování a doprava se řídí volnějšími předpisy. Není tedy zaručeno, že suroviny budou vždy v chladu a v "kondici". Vše se nakonec zpracuje, podle předpisů a norem, ale zvýšená oxidace živočišných tkání rozhodně na kvalitě krmiva nepřidá.

"Živočišný tuk" je obecný zdroj tuku a nemusí pocházet z poražených zvířat. Může pocházet ze zvířat, která nepřežila dopravu na jatka a zemřela na cestě, možná i za jiných okolností. Tato neurčená složka je opravdové peklo v misce. O něco lepší je drůbeží tuk, ale kuřecímu nebo kachnímu tuku se těžko vyrovná.

Přidaná sladidla. Psi milují sladkou chuť a mnoho z nich se díky sladké chuti dokáže přesvědčit, aby pozřeli jídlo odporné kvality. Nechcete přeci ošálit vašeho čtyřnohého přítele takovou lstí.

Umělá barviva, ochucovadla a chemické konzervační látky (včetně BHA, BHT nebo Ethoxiquinu)

Barva granulí vašeho psa vůbec nezajímá, možná ale Vám evokuje nějakou ingredienci. Zelená - zelenina, červená - maso, žlutá - tuk. Nenechte se mýlit, takto to opravdu není.

Přírodní konzervační látky se nejmenují BHA ani BHT natož Ethoxyquin. Hledejte tokoferoly (vitamín E), vitamín C nebo extrakt z rozmarínu - to je přírodní konzervace. Granule ale nevydrží věčně, proto pozor na expiraci.

Ještě několik úvah
Pamatujte, že každý pes je jiný. Jestliže se vám podaří najít recepturu, která funguje u všech psů ve Vaší rodině, je to skvělé, ale neberte to jako samozřejmost.

Nejspíše budete muset vysledovat, jaké množství bílkovin a tuků nejlépe svědčí Vašemu psu. Top kvalitní krmiva obsahují hodně bílkovin, některé i zvýšené množství tuku. Budete asi muset snížit krmnou dávku. Pozor na překrmení, jež se většinou projeví řidkou stolicí. Vyšší kvalita krmiva by se měla také projevit na velikosti stolice, jelikož kvalitní suroviny jsou mnohem lépe stravitelné než "odpadky".

Granule bez obilovin (Grain Free) nebo ne? Je potřeba si uvědomit, že granule bez obilovin obsahují zvýšené množství bílkovin a tuků, což nemusí každému psu vyhovovat. Mějte také na paměti, že "bez obilí" neznamená bez sacharidů. Sacharidy jsou doplněny jinými surovinami. Nejčastěji sladkými bramborami, hráškem, cizrnou a dýní. Je potřeba vysledovat, jaká bezobilná alternativa bude trávícímu traktu vašeho psa nejvíce vyhovovat.

Některé společnosti využívají malé množství dehydrovaného nebo lyofilizovaného masa v granulích pro psy. Tyto šetrně zpracované složky dodávají krmivu koncetrované bílkoviny a také neodolatelnou chuť. Do ČR se žádná taková receptura zatím nedováží, ale když poslouchám některé naše zákazníky jaké mají doma "odpírače", určitě by se na trhu uplatnila.

 

Seznam TOP DRY FOODS 2015

Takže malá odměna pro ty, kteří dočetli až sem. Na seznamu jsou pouze granule, které se prodávají v USA a Kanadě. Značky jako např. Wolfsblut nebo Nutra Gold se na americkém kontinentu neprodávají, proto je na seznamu nenaleznete. Firmy jsou seřazeny podle abecedy, ne podle kvality.

Granule tučně vyznačených výrobců lze nakoupit v ČR, podtržené výrobce naleznete na našem e-shopu.

ADDICTION FOOD, addictionfoods.com
AINSWORTH PET NUTRITION (BACK TO BASIC), backtobasicspetfood.com
ANNAMAET, annamaet.com
ARTEMIS, (Fresh Mix, Osopure, Pro) artemiscompany.com
AZMIRA, azmira.com
BENCH & FIELD, Benchandfield.com
BLUE BUFFALO, (Basics, Freedom, Life Protections, Wilderness) bluebuffalo.com
BORÉAL, borealpetfood.com
CANIDAE, (Pure, Life Stages) canidae.com
CANINE CAVIAR, caninecaviar.com
CARNA4, carna4.com
CASTOR & POLLUX, (Organix, Ultramix) castorpolluxpet.com
CENTRAL GARDEN PET, (Active Care, Advanced Pet Diets, Avoderm, Pinnacle) avodermnatural.com, pinnaclepet.com
CHAMPION PETFOODS, (Acana, Orijen) championpetfoods.com
CHICKEN SOUP, chickensoup.com
DIAMOND, (Premium Edge, Professional, Taste of the Wild) tasteofthewildpetfood.com
DOGSWELL, (Happy Hips, Live Free, Nutrisca, Vitality) dogswell.com
DR.GARYS BEST BREED, bestbreed.com
DR.TIMS PET FOOD, drtims.com
DRS. FOSTER & SMITH, drfostersmith.com
EVANGERS, evangersdogfood.com
FARMINA, (Ancestral Grain, Grain Free) usa.farmina.com
FROMM FAMILY FOODS, (Classics, Four Star Nutritionals, Gold) frommfamily.com
GRANDMA MAES, grandmamaes.com
GREAT LIFE, (Great Life, Dr.Es Limited Ingredients, Pioneer Naturals) doctorsfinest.com
HALO, halopets.com
HILLS, (Ideal Balance) hillspet.com
HI-TEK,(Hi-Tek Naturals, Leonard Powell Signature, Life4K9), hitekrations.com
HORIZON, (Amicus, Complete, Legacy, Pulsar) horizonpetfood.com
IAMS HEALTHY NATURALS, iams.com
KENT NUTRITION (BYNATURE), bynaturepetfoods.com
LOTUS, lotuspetfoods.com
MERRICK, (Merrick, Whole Earth Farms) merrickpetcare.com
MIDWESTERN PET FOODS, INC (EARTHBORN) earthbornholisticpetfood.com
NATURA (California Natural, Evo, Health-Wise, Innova, Innova Natures Table) naturapet.com
NATURES SELECT, naturalpetfooddelivery.com
NATURAL BALANCE (Alpha, Limited ingredients Diets, Misc, Ultra Premium) naturalbalanceinc.com
NATURES VARIETY (Instinct, Prairie), naturesvariety.com
NEWMANS OWN, newmansorganics.com
NUTRO ULTRA, ultraholistic.com
OHIO PET FOODS, (Blackwood) blackwoodpetfood.com
OWEN-BAKED TRADITION, ovenbakedtradition.com
PARTY ANIMAL, partyanimalpetfood.com
PERFORMANCE PET (Spring Naturals), springnaturals.com
PETCUREAN, (GO! , NOW! Fresh, Summit) petcurean.com
PETGUARD, petguard.com
PETS GLOBAL (Zignature), zignature.com
PRECISE, (Precise Naturals, Precise Holistic Complete) precisepet.com
PYRAMID (Tuscan Naturals), tuscannatural.com
SMARTPACK CANINE, smartpack.com
TAPLOW VENTURES (Firstmate, Kasiks), firstmate.com
THREE DOG BAKERY (Bake to Nature), threedog.com
SOLID GOLD, solidgoldpet.com
TUFFYS PET FOODS (Natural Planet, Nutrisource, Purevita) naturalplanetorganics.com
VERUS PET FOODS, veruspetfoods.com
VETS CHOICE (Health Extension) vetchoice.com
VIAND, viandpet.com
WELLPET (Holistic Select, Wellness), holisticselect.com, wellnesspetfood.com

Podívejte se, kdo je v TOP DRY FOODS v roce 2016.


Zpět na články


Další podobné články

Jaké granule jsou nejlepší?

Jaké granule jsou nejlepší?

Sami poznáte na svém psu, jaké granule mu vyhovují. Někde ale začít musíte.

Bezobilné granule DOXNEO právě dorazily do našeho skladu.

Bezobilné granule DOXNEO právě dorazily do našeho skladu.

V jednoduchosti je krása. Tak jde popsat filozofii značky Doxneo. Podívejte se, co vám nabízí.

Top Dry Foods 2018

Top Dry Foods 2018

S železnou pravidelností vychází v únoru přehled nejlepších krmiv pro aktuální rok. Je tomu tak i letos a zde ho pro vás máme. Seznam Top Dry Foods…

Granule pro psy Primordial - novinka v našem e-shopu

Granule pro psy Primordial - novinka v našem e-shopu

Právě jsme naskladnili granule pro psy Primordial jako náhradu za oblíbený Black Canyon. Od stejného výrobce s identickým složením.


Vybíráme jen to nejlepší

Rozumíme tomu. Neprodáváme krmivo, ale opravdové jídlo.

100% produktů skladem

V našem e-shopu vám prodáme jen to, co máme opravdu skladem.

Váš názor nás zajímá

Tisíce komentářů našich zákazníků vám pomohou vybrat to nejlepší.

Jsme rychlí

Objednejte do 14 hodin a pošleme to ještě dnes (v pracovní dny).

Menu kategorií