arrow-down arrow-down-menu arrow-right arrow-top basket close delete envelope filter fly heart home check menu phone search thumbup user truck arrow cart user2 zoom

Na velká balení doprava zdarma

Mix granulí Essential za skvělou cenu.

Top Dry Foods 2016 - nejlepší krmiva pro psy

Top Dry Foods 2016 - nejlepší krmiva pro psy

Každý rok vychází v prestižním kynologickém časopisu Whole Dog Journal seznam těch nejlepších granulí pro psy. Podívejte se, jaké značky jsou v TOP DRY FOODS pro rok 2016.

Hlavním důvodem pro mnoho z Vás, proč čtete tento článek právě teď, je nalezení toho nejlepšího jídla pro Vašeho psa. Jak ale určit, které jídlo bude to "nejlepší" ze všech?

Bohužel žádné granule nebudou ta nejlepší volba pro všechny psy. Na druhou stranu je tu celá řada výrobků, které mají nejvyšší potenciál, aby se mohly stát tou "nejlepší" volbou pro Vašeho konkrétního psa. Budete je muset ale vyzkoušet, aby se zjistilo, které granule (a ty, které ne) používat pro Vaše čtyřnožce. Není se ale čeho bát, spolu to určitě zvládneme!

Mnoho lidí si myslí, že veškeré granule které jsou označeny jako "kompletní a vyvážené", obsahují ideální a jednotné množství živin - právě tolik, kolik psi potřebují. To je ale velký omyl. Bylo by krásné, kdyby někdo věděl, jaká je optimální úroveň živin pro psy. Nutriční požadavky všech psů by ale musely být stejné.

Žádná shoda na optimální výživu psů mezi odborníky ale neexistuje. Existují pouze právní normy a definice pro to, co je možné označit jako "kompletní a vyvážené" psí jídlo. Ale to je tak asi všechno.

Pojďme se rychle podívat na tři kvalifikační standardy pro "kompletní a vyváženou" psí stravu.

Z právního hlediska, "kompletní a vyvážená" strava znamená, že krmivo buď:

  • obsahuje alespoň minimální úrovně všech živin (a ne více než maximální limity některých živin), které byly stanoveny jako zásadní pro výživu psů (tomu se říká "výživová úroveň")
    nebo
  • krmivo bylo vyzkoušeno (testováno) na psech v laboratorních podmínkách po určené časové období ("testovací proces") nebo
  • krmivo bylo formulováno jako podobný produkt, vyrobený stejnou společností, který prošel testovacím procesem ("rodinný příslušník").


Rozdíl mezi těmito kvalifikačními metodami má za následek, že nutriční formulace jednotlivých krmiv je velice rozdílná. A to je důvod, proč nechceme hledat jenom jedno "skvělé" jídlo pro svého psa - musí jich být více! Nevsadíme vše na jednu kartu. Rotací mezi řadou dobrých receptur, které vyhovují našim psům, dosáhneme daleko lepších výsledků!

Pokud krmíte svého psa pouze jednou recepturou po měsíce, možná roky, násobíte případné nutriční nedostatečnosti nebo přebytky. Jste si skálopevně jistí, že krmivo neobsahuje o něco vyšší hodnoty některých minerálních látek? A obsahuje opravdu veškeré vitamíny, které jsou potřeba?

Tyto případné nedokonalosti nemusí představovat problém pro vašeho psa v krátkodobém horizontu, ale po měsících nebo letech? Toxicita nahromaděných minerálů (např, železo, měď, selen), nebo trvale nízké hladiny vitamínu D nebo E v krvi, nevěstí nic dobrého.

Naštěstí všem těmto problémům lze snadno zabránit a to rotací mezi krmivy od různých výrobců. Každý výrobce používá ve všech svých recepturách stejné vitamino-minerální "premixy". Rotace mezi výrobci nám pomůže zaručit, že náš pes nebude vystaven případné dlouhodobé "nevyváženosti" výrobků z jedné továrny.

"Ale počkejte!", říkáte, "můj veterinář, majitelka chovné stanice, provozovatel psí školky nebo nejlepší kamarád mi řekl, že bych neměl nikdy měnit granule, protože to způsobuje podráždění žaludku. Když jsem se jednou pokoušel změnit granule, můj mazlíček měl celý týden průjem! Nemohu pokaždé, když změním recepturu, riskovat takové problémy".

Zde je tajemství: Většina psů má mnohem robustnější trávicí systém, než my lidé. Po tisíciletí psi snědli doslova cokoliv, co se sníst dalo, včetně trávy, ovoce, vajec, zvířat, která si ulovili, ale i zvířata, která našli mrtvá (včetně savců, ptáků, ryb, obojživelníků i plazů), a samozřejmně zbytky jídla, které člověk vyhodil. Bez ohledu na to v jaké kondici jídlo bylo. Omlouvám se, ale musím napsat, že i exkrementy byly součástí psí stravy.

Důležité je, že psí trávení je postaveno tak, aby bylo schopné využít jako potravu téměř cokoliv a neonemocnět z toho. Takže proč váš pes trpí týdenním průjmem, když jste se mu pokoušeli změnit jídelníček? Když se to stane, je to obvykle kvůli jedné ze dvou příčin:

Jestliže jste krmili stejné jídlo dlouhé měsíce, ale možná i roky, tělo postrádá řadu trávicích enzymů a dostatečnou škálu i množství střevních bakterií. Tělo ukončí produkci enzymů, které k ničemu nepotřebuje a populace střevních bakterií je nedostatečná. Pokud krmíte pouze jehněčím s rýží po celá léta a pak přejdete "přes noc" na kuřecí s quinoou, bude trvat nějaký čas, než se trávící trakt vašeho čtyřnožce přizpůsobí. A než se tak stane, bude psík trpět průjmem.

Druhá příčina je, že váš pes je alergický nebo intolerantní na jednu nebo více složek, které krmivo obsahuje nebo netoleruje diety s určitými úrovněmi bílkovin či tuků, jež jsou v dané receptuře zastoupeny. Poznamenejte si veškeré reakce, které pozorujete u svého psa při krmení různými druhy krmiva.

Stačí si je napsat do diáře. Je to ten nejlepší způsob, jak identifikovat trendy ve všech nežádoucích účincích, které mohou mít na svědomí určité ingredience (složky) nebo úrovně živin v použitých potravinách (jako například spolehlivě špatnou reakci na receptury, které obsahují ryby nebo receptury s vysokým obsahem tuku).

Obecně platí, že čím pestřejší jídelníček pes má, tím robustnější a vytrénovaný je jeho trávicí systém (pokud není alergický nebo spolehlivě intolerantní na určitou složku krmiva).

Pojďme nakupovat!

Vždy doporučujeme kupovat to nejlepší jídlo pro vašeho psa, samozřejmě v rámci Vašeho rozpočtu - ne každý si může dovolit koupit to nejkvalitnější jídlo, které je k mání. Neměli byste se cítit provinile, že zrovna u vás tomu tak je. Nemá smysl kupovat drahé potraviny, abyste si poté museli půjčit na vyúčtování za elektřinu.

Je třeba také říci, že někteří psi jsou v "pohodě" i přesto, že jsou krmeni méně kvalitními krmivy. Kdyby tomu tak nebylo, zdaleka ne tolik z těchto krmiv by se vyrábělo a prodávalo! Ale někteří psi na nekvalitní stravě budou opravdu trpět špatným trávením (nejčastějšími příznaky jsou chronický průjem nebo velmi řídká stolice, plynatost, zapáchající srst a svědění kůže) nebo celkovou sešlostí. Vždy když má pes zmíněné chronické příznaky, vylepšete jeho jídelníček!

Je čas přečíst si složení krmiva. To je nejdůležitější věc, která vás čeká.

Co chceme vidět na štítku se složením?

Hodně živočišných bílkovin v horní části seznamu složek. Suroviny jsou seřazeny podle hmotnosti. Tudíž surovina, která je v krmivu zastoupena nejvíce, je na pozici č.1.

Kvalitu použitých surovin zjistíte podle toho, zda jsou jednotlivé složky druhově určeny. Nejkvalitnější živočišné bílkoviny jsou přesně pojmenovány podle druhu živočicha ze kterého pochází - kuřecí maso, hovězí maso, jehněčí maso.

Neurčité označení jako např. vedlejší produkty živočišného původy jsou příkladem nekvalitní zdroje bílkovin. "Drůbež" je přesnější označení, ale není dostatečně specifické! Druhově určené moučky dodávají krmivu koncentrované bílkoviny, čerstvé maso je zase nositelem chuti. Kombinace obojího se jeví jako nejlepší volba.

Zdroje sacharidů, zejména zelenina, ovoce, celá zrna rýže, sladké brambory, hrášek, cizrna nebo dýně - čerstvé a nezpracované - obsahují živiny v jejich složité kráse, vitamíny, enzymy a antioxidanty. To je přesně to, co bychom v krmivu měli hledat.

Je důležité, abyste věděli o položkách, na které si musíte dát pozor. A to zejména:

Vedlejší produkty živočišného a rostlinného původu. Tyto složky nejsou zpracovány pod tak přísným dohledem a většinou jde o "odpadky" z produkce potravin pro lidskou potřebu. Vzhledem k tomu, že tyto produkty nesměřují k lidské spotřebě, nejsou udržovány v chladu, jak při zpracování, tak při dopravě. Bakteriální zátěž tak může vzkvétat během doby, než dojde ke zpracování. Oxidace živočišných tkání rozhodně kvalitě krmiva nepřidá.

"Obecný" zdroj tuku deklarovaný jako "živočišný tuk" rozhodně není kvalitní složka v krmivech pro psy. Je to opravdový odpad. Ve složení hledejte určený zdroj tuku jako například "kuřecí tuk" nebo "lososový olej"

Psi, stejně jako lidé, milují chuť sladkých potravin. Umělá sladidla přesvědčí mnoho psů jíst krmivo odporné kvality. Barviva, ochucovadla, nebo konzervační látky (tj, BHA, BHT, ethoxyquin) jistě nejsou položky, které bychom chtěli vidět ve složení krmiva. Barva granulí jistě nepřesvědčí vašeho psa k jejich konzumaci, ale ve Vás evokuje třeba pestrost krmiva.

Ošizené složení mnoho výrobců dohání chemickými dochucovadly. Avšak přírodní složky jsou přirozeně chutné a pro psy lákavé. Přírodní konzervační látky (směs tokoferolů, vitamínů E a C nebo extrakt z rozmarýnu) jsou skvělou náhradou za chemické konzervanty.

Ostatní úvahy

Je potřeba vysledovat, jaké hodnoty bílkovin a tuků budou nejvíce vyhovovat Vašemu psu. Kvalitní granule obsahují vyšší množství bílkovin, někdy i tuku, než levná krmiva. Rozhodnete-li se pro kvalitu, budete muset asi snížit denní krmnou dávku. Kvalitní granule jsou také mnohem více stravitelné, takže vyšší cena za pytel granulí bude v podstatné míře potlačena.

 Seznam TOP DRY FOODS pro rok 2016

Zde je dlouho očekávaný seznam značek granulí, které splňují všechna naše kritéria výběru. Značky jsou seřazeny podle abecedy, ne podle kvality.

Předešlé roky jsme na seznamu uváděli výrobce s dovětkem, jaké značky z jeho portfolia splňují naše kritéria výběru. Tento rok jsme udělali změnu a uvádíme seznam podle názvu výrobku tak, abyste svoje granule lépe našli.

Na seznamu jsou uvedeny pouze značky které se prodávají v USA a Kanadě. Silně označené jsou dostupné v ČR a podtržené naleznete v našem e-shopu.

ACANA - Champion Petfoods
ACTIVE CARE - Breeder's Choice
ADDICTION - Addiction Foods
ANNAMAET
ARTEMIS
AVODERM - Breeder's Choice
AZMIRA
BAKE TO NATURE - Three Dog Bakery
BENCH & FIELD
BEST BREED (DR.GARY'S BEST BREED)
BLACKWOOD - Ohio Pet Foods
BLUE BUFFALO
BORÉAL
BYNATURE
CALIFORNIA NATURAL - Natura Pet Products
CANIDAE
CANINE CAVIAR
CARNA4
CASTOR & POLLUX - Merrick Pet Care
CHICKEN SOUP FOR THE SOUL
DOGSWELL
DR.TIM'S - Dr.Tim's Pet Food
DRS.FOSTER & SMITH
EAGLE PACK - WellPet, LLC
EARTHBORN HOLISTIC - Midwestern Pet Foods, Inc.
EVANGER´S - Evanger's Dog & Cat Food Co.
EVO - Natura Pet Products
FIRSTMATE - Taplow Ventures
FROMM - Fromm Family Foods, LLC
GO Natural! - Petcurean
GRANDMA MAE'S COUNTRY NATURALS
GREAT LIFE
HALO - Halo, Purely for Pets
HEALTH EXTENSION - Health Extension Pet Care
HI-TEK NATURALS - Hi-Tek Rations
HOLISTIC SELECT - WellPet, LLC
HORIZON - Horizon Pet Nutrition
INSTINCT - Nature's Variety
KASIK'S - Taplow Ventures
LEONARD POWEL SIGNATURE - Hi-Tek Rations
LIVESMART - Smartpak Canine
LOTUS - Lotus Pet Foods
MERRICK - Merrick Pet Care
N&D - Farmina Pet Foods
NATURE'S SELECT
NATURAL BALANCE - Natural Balance Pet Foods
NATURAL PLANET ORGANICS - KLM Family Brands
NATURE'S VARIETY
NEWMAN'S OWN
NOW FRESH! - Petcurean
NULO - Nulo Pet Food
NUTRAM - Nutram Pet Products
NUTRISOURCE - KLM Family Brands
ORIJEN - Champion Petfoods
OVEN-BAKED TRADITION - Bio Biscuit, Inc.
PARTY ANIMAL
SPRINGS NATURAL'S - Performance Pet Products, LLC
PET CHEF EXPRESS
PETGUARD
PINNACLE - Breeder's Choice
PRAIRIE - Nature's Variety
PRECISE - Precise Pet Products
PREMIUM EDGE - Diamond Pet Foods
PROFESSIONAL - Diamond Pet Foods
PUREVITA - KLM Family Brands
RAWZ - Rawz Natural Pet Food
SUMMIT - Petcurean
SOLID GOLD - Solid Gold Pet, LLC
TASTE OF THE WILD - Diamond Pet Foods
TUSCAN NATURAL - Pyramid Pet Products
ULTRA - Nutro Company
VERUS - VeRUS Pet Foods
VIAND - PHD Products, Inc.
WELLNESS - WellPet, LLC
WHOLE EARTH FARMS - Merrick Pet Care
ZIGNATURE - Pets Global

Podívejte se na přehled pro rok 2017.

Převzato z The Whole Dog Journal


Zpět na články


Další podobné články

Jaké granule jsou nejlepší?

Jaké granule jsou nejlepší?

Sami poznáte na svém psu, jaké granule mu vyhovují. Někde ale začít musíte.

Bezobilné granule DOXNEO právě dorazily do našeho skladu.

Bezobilné granule DOXNEO právě dorazily do našeho skladu.

V jednoduchosti je krása. Tak jde popsat filozofii značky Doxneo. Podívejte se, co vám nabízí.

Top Dry Foods 2018

Top Dry Foods 2018

S železnou pravidelností vychází v únoru přehled nejlepších krmiv pro aktuální rok. Je tomu tak i letos a zde ho pro vás máme. Seznam Top Dry Foods…

Granule pro psy Primordial - novinka v našem e-shopu

Granule pro psy Primordial - novinka v našem e-shopu

Právě jsme naskladnili granule pro psy Primordial jako náhradu za oblíbený Black Canyon. Od stejného výrobce s identickým složením.


Vybíráme jen to nejlepší

Rozumíme tomu. Neprodáváme krmivo, ale opravdové jídlo.

100% produktů skladem

V našem e-shopu vám prodáme jen to, co máme opravdu skladem.

Váš názor nás zajímá

Tisíce komentářů našich zákazníků vám pomohou vybrat to nejlepší.

Jsme rychlí

Objednejte do 14 hodin a pošleme to ještě dnes (v pracovní dny).

Menu kategorií